Wentylacja mechaniczna – oszczędności i czyste powietrze w jednym

skuteczna rekuperacja w firmie i w domu

skuteczna rekuperacja w firmie i w domu

System wentylacyjny w pomieszczeniach, szczególnie tych zamkniętych jest bardzo ważnym elementem ze względów zdrowotnych, ale nie tylko. Nasz układ oddechowy potrzebuje świeżego powietrza, a brak wentylacji może spowodować niebezpieczny wzrost dwutlenku węgla, pary wodnej oraz innych niebezpiecznych substancji szkodliwych. Dlatego systemy wentylacyjne zostają wzbogacone o dodatkowe rozwiązania takie jak rekuperacja ze strony Konterm.

Rekuperacja – czym jest i do czego służy?

Rekuperacja jest energooszczędną formą wentylacji. Stanowi obowiązkowy element wszelkich domów energooszczędnych, pasywnych oraz hybrydowych. Domowa wentylacja mechaniczna, której centralą jest rekuperator daje możliwość nie tylko wymiany powietrza, lecz również odzyskania ciepła z już zanieczyszczonego. Stad właśnie pochodzą oszczędności. Po co grzać na nowo wymienione powietrze, skoro można wykorzystać już zużyte? Ciepło wyciągnięte ze starego powietrza ma za zadanie ogrzać nowe, świeże, z zewnątrz. Jednocześnie w trakcie całego procesu powietrze jest przefiltrowane z duże zawartości kurzu, zanieczyszczeń, dwutlenku węgla. Natomiast czyste powietrze pozostaje wewnątrz.

Jakie korzyści można uzyskać dzięki zastosowaniu rekuperacji?

Jedną z głównych korzyści jest możliwość zaoszczędzenia nawet 40% na ogrzewaniu, ponieważ odzysk ciepła w przypadku tego systemu sięga nawet 95%. Jest to spowodowane wspomnianym już wykorzystaniem ciepła powietrza wywiewnego. Ponadto nawiewne powietrze jest o wiele czystsze, dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów dla alergików. Zatem dzięki wentylacji mechanicznej możemy zadbać zarówno o zdrowie, jak i o oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *