Instalacja sanitarna – podstawa każdego domu

montaż instalacji hydraulicznych

montaż instalacji hydraulicznych

Instalacje sanitarne są podstawowym elementem w każdym domu. Odpowiadają za dostarczenie i rozprowadzenie po budynku zimnej oraz ciepłej wody, a także odprowadzenie z niego wody zużytej – w tym przypadku mówimy o instalacji kanalizacyjnej. Wszystkie one są niezbędne i powinny być dobrze przemyślane, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję i nie sprawiały problemów. Przed ich wykonaniem  trzeba ją dobrze zaplanować, bo jej złe ułożenie może nas słono kosztować podczas ewentualnych modyfikacji w przyszłości.

Instalacja hydrauliczna – jak działa?

Przepływ wody przez instalacje sanitarne – https://konterm.pl/instalacje-sanitarne-oraz-grzewcze/ może zostać wymuszony, najczęściej za pomocą pompy, która dzięki wytworzonemu ciśnieniu „pcha” wodę poprzez przewody (rury) do urządzeń z niej korzystających, którymi są na przykład toaleta lub prysznic.

Drugim rodzajem obiegu wody w instalacji hydraulicznej jest tzw. obieg grawitacyjny. Jak sam nazwa wskazuje, wykorzystuje on siłę grawitacji, dzięki której woda – pod wpływem swojego ciężaru – spływa w dół. Obieg grawitacyjny jest stosowany najczęściej w instalacji kanalizacyjnej, której zadaniem jest odprowadzenie zużytej wody z budynku do sieci kanalizacyjnej lub szamba.

Nie tylko tam, gdzie potrzeba wody

Trzeba pamiętać, że instalacja hydrauliczna odpowiada nie tylko za dostarczenie wody do kranów, ale także odpowiada za jej transport do urządzeń grzewczych. Dlatego też przy planowaniu instalacji należy pamiętać nie tylko o tym, by doprowadzić ją do pomieszczeń z sanitariatami, ale także do każdego pomieszczenia, gdzie chcemy zamontować grzejnik lub na przykład ogrzewanie podłogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *